TikTok ile kısa ve eğlenceli videolar hayatımıza girmişken ardından bu trene çok geçmeden Instagram’da Reels özelliği ile katılmıştı. Özellikle genç jenerasyona hitap eden bu içerik formatına yeterince geç kalan YouTube ise Shorts ile katılmış oldu.

tiktok-instagram-reels-youtube-shorts

Detaylı rehberde sizleri neler mi bekliyor? 👇

YouTube Shorts (Kısa Videolar) Nedir?

YouTube Shorts, en fazla 60 saniye uzunluğunda ve dikey formattaki videolardır. Shorts, Türkçe kelime karşılığı olarak “Kısa Videolar” manasına gelmektedir. Şu anda BETA sürümünde olup sadece Hindistan’daki içerik üreticileri Shorts kamerasına erişim sağlayabiliyor.

YouTube Shorts Nasıl Kullanılır?

Hindistan dışında kalan tüm dünyada ki içerik üreticileri Shorts özelliğinden faydalanmak için yapmaları gereken tek şey “Başlık ya da Açıklama”larına #Shorts hashtag ibaresini dahil etmek.

shorts kamera ornek
Shorts Oluşturma Örneği

Hindistan’da aktif olan kısa video oluşturma süreci uygulamalarına hazırlıksız yakalanmamak için göz atmakta yarar var.

Hangi Kriterlere Dikkat Etmeliyiz?

Peki YouTube Shorts oluştururken hangi kriterleri baz alarak hareket etmeliyiz? Kapak tasarımı ne kadar önemli? Başlıklar, açıklamalar, etiketler ve hashtagleri belirlerken hangi kriterleri göz önünde bulundurmalıyız? 🤔

Kapak (Thumbnail)

YouTube Shorts Kapak Örneği

Shorts için kapak tasarımı sadece #Shorts trafiği dışında bulunan kaynaklar, abonelik özet akış sayfası, YouTube Arama, Önerilen Videolar ve Hashtag araması için geçerli. İçerikten herhangi bir kesit örnekteki resimde görüldüğü gibi algoritma tarafından rastgele olarak seçilmektedir.

Shorts trafiği dışında bulunan trafiklerden elde edebileceğimiz izlenmeler için kapak tasarımına özen göstermeye devam etmeliyiz. İyi bir kapak tasarımının Gösterim Tıklama Oranına pozitif bir etki yaratacağını akıldan çıkarmamalıyız.

Başlık

İzleyicinin ilgisini kapak (thumbnail) yolu ile çekmemiz pek mümken değilken en önemli konuma ise Başlık yükselmiş oluyor.

Başlığı seçerken insanlarda ilgi uyandırabilecek, düşündürebilecek, merak etmesini sağlayacak ya da duygusal bağ kurabileceği kelimeleri düşünerek hareket etmeliyiz.

Başlıklarda maksimum 40 karakter sınırında kalmaya özen gösterin.

Örnekler eşliğinde hepsini tek tek ele alalım. 👇

Olmuş Mu?Doğrusu Nasıl Olmalı?Daha İyisi Olabilir Mi?
Piri Reis HaritasıDünyanın En Gizemli Haritası Dünyanın En Gizemli Haritası 🗺️
Aktülek, Keçilerle Oyun OynuyorKeçi, At Olmak İstemediKeçi, At Olmak İstemedi 😔
YouTube Shorts (Kısa Videolar) Başlık Örnekleri

İlk örneğimizde “Piri Reis Haritası” başlığı son derece düz, sade bir başlık olduğundan ve konunun ilgilisi dışındaki kişilere merak uyandırmayacağından izleyiciyi ikna etmemiz pek olası gözükmüyor.

Biraz kafa yorarak ve kendimizi izleyicinin yerine koyarak daha iyisini yapamaz mıyız? Tabii ki yapabiliriz.

“Dünyanın En Gizemli Haritası” başlığı ile Piri Reis gibi spesifik bir konu başlığını geliştirip içeriği daha genel bir konu olan tarihe çekerek ve gizem oluşturarak izleyicinin ilgisini çekme olasılımığızı arttırmış oluyoruz. Böylece sade bir başlıktan merak ve gizem uyandırabilecek bir başlık seviyesine ulaştık.

Peki duygusal bağ kurabilme etmenini nasıl mı sağlayabiliriz? Emojiler ile! 🤩

Emojiler sadece duygusal bağ kurma olanağını arttırmakla kalmıyor aynı zamanda başlığa izleyicinin gözüne çarpabilecek bir görsellik etmenini de eklemiş oluyor. “Keçi, At Olmak İstemedi 😔” örneğinde ise emoji ile üzgünlük ve hayal kırıklık durumunu empoze ederek bir üst seviyeye ulaşmış oluyoruz.

Her içerik başlığı emojilerle uyumlu olmayabilir hatta komik bile durabilir bu yüzden emoji kullanacağız diye kendimizi zorlamamalıyız. İçerik ile uyumluluk esasını aklımızdan çıkarmamalıyız.

En fazla 3 emoji kullanımını tavsiye ediyorum.

Açıklama

Açıklamalarımızı yazarken aynı başlıkta olduğu gibi içerikle uyumlu insanlarda ilgi uyandırabilecek, düşündürebilecek, merak etmesini sağlayacak ya da duygusal bağ kurabileceği cümleler ile başlığı desteklemeliyiz.

İyi bir açıklama nasıl yazılır? Örnekler ile tek tek ele alalım. 👇

BaşlıkAçıklama Olmuş Mu?Doğrusu Nasıl Olmalı?
Dünyanın En Gizemli Haritası 🗺️Bu kadar bilgiyi nerden biliyordu?Piri Reis, bu kadar bilgiye nereden ulaştı? 🧐
Keçi, At Olmak İstemedi 😔Aktülek, ıssız bozkırda kendine oyun arkadaşı arıyor.Kendine oyun arkadaşı arayan Aktülek, keçileri kaçırıyor 🐐
YouTube Shorts (Kısa Videolar) Açıklama Örnekleri

Hashtagler

Hashtag kullanımı açısından ise en az 3 en fazla 5 hashtag tercihini tavsiye ediyorum. İçeriğimizin Shorts olarak değerlendirilebilmesi için #Shorts hashtagini kullanmak durumundayız. Geriye kalan hashtag tercihlerinde ise konu başlığına göre seçim yapılabilir ya da marka seçimi politikası güdülebilir.

Örnek: “Keçi, At Olmak İstemedi 😔” başlıklı Shorts videosunda hashtag stratejisi olarak #Shorts #AileOlmak #TRTBelgesel olmak 3 adet hashtag kullanılmış.

 • #Shorts: Kısa Videolar kategorisine dahil edilebilmesi için zorunlu olarak kullanılan hashtag.
 • #AileOlmak: Markanın altındaki belgesel içeriğinin bilinirliğini vurgulamak ve ilgili içeriklere yönlendirme sağlamak amacıyla kullanılan hashtag.
 • #TRTBelgesel: Marka bilinirliğini vurgulamak ve markanın tüm içeriklerine yönlendirme sağlamak amacıyla kullanılan hashtag.

Örnek: “Dünyanın En Gizemli Haritası 🗺️” başlıklı Shorts videosunda hashtag stratejisi olarak #Shorts #GizemliTarih #TRTBelgesel olmak 3 adet hashtag kullanılmış. Peki #PiriReis gibi spesifik arama odaklı bir hashtag kullanılamaz mıydı?

 • #Shorts: Kısa Videolar kategorisine dahil edilebilmesi için zorunlu olarak kullanılan hashtag.
 • #PiriReis: Arama odaklı bir kelime tercih edilmemesinin muhtemel sebebi ise aranılan kelime “Piri Reis” hashtagi için zaman içerisinde ilk sıralarda yer alma olasılığının risk teşkil etmesi. Kim bir hashtag üzerine rakibine yönlendirme yapmak ister ki?
 • #GizemliTarih: Markanın altındaki belgesel içeriğinin bilinirliğini vurgulamak ve ilgili içeriklere yönlendirme sağlamak amacıyla kullanılan hashtag.
 • #TRTBelgesel: Marka bilinirliğini vurgulamak ve markanın tüm içeriklerine yönlendirme sağlamak amacıyla kullanılan hashtag.

Etiketler (Tagler)

Her ne kadar tagler Shorts içerikleri için önemsiz gibi gözükse de videonun Shorts trafiği dışındaki kaynaklarda bulunabilmesi açısından önemli.

Kısa videolar için her ne kadar ilgili arama kelimelerinde ilk sıralarda yer almak zor gibi görünse de en azından ilk 3 ya da 5 gün içerisinde trafik elde etmek mümkün. VidIQ eklentisi ile “Dünyanın En Gizemli Haritası 🗺️”nda kullanılan etiketleri inceleyelim. 👇

VidIQ eklentisi ile "Dünyanın En Gizemli Haritası 🗺️"nın Tag (etiket) görünümleri
“Dünyanın En Gizemli Haritası 🗺️” Tagleri (Etiketleri)

Etiketleri daha rahat inceleyebilmemiz için sizler için gruplandırdım.

 • İçerik ile Uyumlu Etiketler: Dünyanın En Gizemli Haritası, piri reis, piri reis haritası, gizemli harita, gizemli haritalar
 • Marka ile Uyumlu Etiketler: gizemli tarih, belgesel, belgesel trt, trtbelgesel, trt belgesel

İçerik ile uyumlu etiketlerde isminden de anlaşılabileceği üzere algoritmaya doğru mesajı verebilmemiz için ilgili etiketler kullanılmış. “gizemli harita” ve “gizemli haritalar” taglerini kullanarak arama yapıldığında ilk 10 sırada yer aldığı görülebiliyor. Spesifik bir konu olmasına rağmen kullanıcı bu aramayı gerçekleştirdiğinde içeriğimizi bulma olasılığı yüksek.

YouTube SEO her içerikte olduğu gibi Shorts içerikleri içinde geçerliliğini koruyor.

Shorts İçeriklerinden Para Kazanılabilir Mi? 💰

YouTube tarafından yapılan açıklamaya gören Shorts içeriklerinden herhangi bir gelir elde etmek mümkün değil.

Shorts içeriklerine ister Shorts rafından ister kısa video oynatıcı aracılığıyla ulaşılsın, bu içeriklerde reklam yayınlanmaz ve YouTube Premium abonelik geliri elde edilmez.

YouTube

YouTube’un burada vurgulamak istediği Shorts (Kısa Videolar) rafında bulunan içeriklerin henüz gelir elde etmeye uygun olmadığı.

İlerleyen zaman dilimlerinde muhakkak para kazanılmasına uygun şekilde güncellemeler geleceğini düşünüyorum.

Shorts için Özel Oynatma Listesi

Kısa videoların birleştiği otomatik bir oynatma listesi (playlist) oluşturma imkanını YouTube bizlere sunuyor. Buradan ne çıkarımda bulunabiliriz? YouTube, Shorts içeriklerini gayet önemsiyor ve platformda hatırı sayılır bir yere sahip olacağının sinyalini veriyor olarak yorumlayabiliriz.

Peki bu özel oynatma listesini nasıl oluşturabiliyoruz?

 • YouTube Studio‘yu açın.
 • Özelleştirme bölmesine ilerleyin.
 • Öne çıkan bölümlerden “Bölüm Ekle” butonuna basın.
 • Açılan bölmede “Kısa Videolar” seçeneğini seçin.
Adım Adım YouTube Kısa Videolar Oynatma Listesi Oluşturma
YouTube Kısa Videolar Oynatma Listesi Oluşturma

Oluşturulan bu oynatma listesi sayesinde eğer geçmişte 60 saniyeden kısa videolar yüklediyseniz bu içerikleri de tespit etmenize olanak sağlıyor.

Avantajları ve Dezavantajları Neler?

YouTube’un genelinde olduğu gibi her yeni bir özellikte her yeni bir stratejide karar kılarken aslında bir seçeneği birine tercih etmek durumunda kalıyoruz. Shorts içinde durum farklı olacak değil. 😊

AvantajlarDezavatanjlar
İzlenme Sayısında Artışİzlenme Süresinde (Watch Time) Düşüş
Genç Kitle ile Tanışma FırsatıAbone Kaybı
Görüntüleyen Cinsiyet Farkına KapatmaOrtalama Görüntüleme Süresinde Düşüş

Hap içerik olarak adlandırabileceğimiz bu kısa videolar günümüzün mobilize olmuş dünyasında büyük artı sağlıyor. Uzun içerikleri telefonumuzda günlük koşturmaca arasından tüketmek zorken Shorts ile bu durum tersine dönmeye başladı bile.

İçerikler kolay ve hızlı bir şekilde tüketebileceğinden dolayı izlenme sayısında artış görmemiz oldukça mümkün ancak izlenme süresinde yaşanabilecek düşüş riskini göz önünde bulundurmalı.

Örnek: X videosu 6 dakika Y videosu ise 12 dakika olduğunu varsayalım.

video-uzunluk-karsilastirma

İki video içinde kitleyi elde tutma oranımızın %50 olduğunu düşünelim.

video-uzunluk-karsilastirma-ortalama-goruntuleme-yuzdesi

Her iki videouyu da 1.000 kişi izlemiş olsun.

X için 3.000 dakika, Y için ise 6.000 dakika elde etmiş oluyoruz.

video-uzunluk-karsilastirma-sonuc

Shorts için bu durum ise sadece 400 dakikaya tekabül ediyor. Tercihimiz konusunda oturup iyi düşünüp öyle karar vermeliyiz.

“Genç Kitlerler Tanışma Fırsatı”nı ele alacak olursak özellikle Z kuşağına ulaşma açısından büyük öneme ve yarara sahip diyebiliriz. Skalamızı genişleterek 13-34 yaş aralığındaki genç kitle içinde aynı durumu söylemek söz konusu.

Shorts’u test ederken ilk aşamalarda henüz durumun bilincinde olamayacak kişilerin tepki göstererek abonelikten çıkması son derece doğal bir tepkidir. Sorulması gereken soru ise “Bu Tercihe Değer Mi?”

Diğer bir dezavantaj olan abonelikten çıkan kitlenin Shorts’un tam manasıyla platforma entegre olmasıyla beraber geri gelebileceği opsiyonunu da cebimizin bir köşesine koyalım.

Sizce üstünlük sağlayabilecek diğer bir etmen olan “Görüntüleyen Cinsiyet Farkını Kapatma”nın artıları neler olabilir?

Sürpriz İpucu 🧩

Bir videonun Shorts rafında iyi bir performans gösterebilmesi için gözlemlediğim en önemli etkenlerden birisinin ise Ortalama Görüntüleme Yüzdesi’nin %80’den daha yüksek olması gerektiği.

Emoji kullandığım içerikler ile emoji kullanmadığım içerikleri kıyasladığımda ise emojilerin bir adım önde olduğunu söyleyebilirim. 🥳

Şimdi Söz Sırası Sende🎤

 • YouTube Shorts’a dair detaylı içerik rehberim işte bu kadar.
 • Şimdi ise senin fikirlerine, görüşlerine kulak vermek istiyorum:
 • Kısa videoları oluştururken ilk hangi stratejiyi deneyeceksin?
 • Var olan içeriklerinizden dikey formatta kesitler almayı planlıyor musun?
 • Shorts kapıyı çalıyor. Geldi gelecek. Hazırlıksız yakalanma.
 • Hemen aşağıya bir yorum bırak ve fikirlerinle değer kat. 👇