YouTube, hashtaglere özel arama sonuçlarının sayfalarını duyurmasıyla beraber hashtagleri platform üzerinde etkin kılmayı amaçlıyor. Peki nedir bu yeni YouTube Hashtag sayfaları ve ne anlama geliyor?

Bundan böyle, kullanıcılar hashtag ile video araması gerçekleştirdiğinde yeni bir tür arama sonuçları sayfası ile karşılaşıyor olacak.

YouTube ilk olarak 2018’de hashtag ile arama yapma özelliğini duyurmuştu ancak bugüne kadar efektik bir şekilde çalıştığını söylememiz pek mümkün değil.

Önceden bir hashtag araması gerçekleştirildiğinde, hashtag kullanan içeriği ve hashtag içermeyen diğer ilgili içerikleri de gösteriyordu.

Artık, masaüstü veya mobil uygulamada YouTube’da belirli bir hashtag ararken, kullanıcılar yalnızca bu hashtag’e sahip videoları içeren özel bir sayfa ile karşılaşacaklar.

belgesel hashtag arama sayfasi

#belgesel hashtag‘ine ait yeni hashtag sayfasına göz atabilirsiniz.

Kullanıcıların hashtag arama sonuçları sayfalarına erişebilmesinin bir başka yolu ise YouTube’da videolar da başlığın hemen üstünde gözüken hashtag’lere tıklamaktır.

Hashtag’ler, video başlıklarının üzerinde belirgin bir şekilde görülebilir.👇

youtube-video-hashtah-gorunumu

Bir hashtag’e tıkladıktan sonra YouTube, yeni arama sonuçları sayfalarında “en iyi” videoları en üstte tutacak şekilde sıralanacağını belirtiyor.

Yeni hashtag sayfaları, popüler kanallar tarafından yayınlanan yüksek izlenme sayılarına sahip içeriklerle dolu olduğundan, bunu en iyi performans gösteren videolar olarak yorumlamamız mümkün.

Ancak, aşağı doğru kaydırırsanız, daha küçük kanallların içeriklerini keşfetmemiz mümkün. Küçük kanalların yeni hashtag sayfasından yeni görüntülemeler elde etmesi mümkün gözüküyor.

Bu yeni hashtag sayfalarının en dikkat çekici özelliklerinden biri ise en üstteki video sayılarını göstermesi. Her hashtag sayfası, bu hashtag ile kaç kanalın video yayınladığını ve toplamda kaç video olduğunu gösteriyor.

belgesel-hashtag

Bu yeni hashtag sayfası özelliği ile aynı zamanda pazarlamacılar ve içerik oluşturucularının faydalanabileceği yeni bir fırsat olarak karşımıza çıkıyor.

Örneğin, YouTube’daki bir konunun popülerliğini ya da trend olup olmadığını ölçmeye çalışıyorsanız, hashtag’e bakabilir ve o hashtag’e ait ne kadar içerik olduğuna dair bir fikir edinebilirsiniz.

YouTube, gelecekte hashtag’lerde güncelleme yapmaya devam edeceğini söylediğini belirtelim.

O halde kısaca YouTube Hashtag‘lerin tanımından bahsedelim.

YouTube Hashtag’ler Nedir?

YouTube Hashtag’leri (genellikle “#” sembolü ile anılır), bir videonun konusunu veya kategorisini belirten video başlıklarına ve açıklamalarına eklenen etiketlerdir.

YouTube’a göre, hashtag’ler bir videonun YouTube platformunda keşfedilebilirliğini artırabilir.

YouTube’daki hashtag’ler, diğer sosyal medya platformlarında ki (örneğin, Twitter ve Facebook) gibi çalışır. Bir hashtag’e tıkladığınızda, sizi aynı hashtag’i kullanan diğer gönderilere götürür.

Ayrıca, açıklamanızda kullandığınız ilk 3 hashtag, video başlığınızın üzerinde görünecektir.

YouTube Hashtag’leri Daha Fazla İzlenme Elde Etmenize Yardımcı Olabilir mi?

Akıllara gelebilecek soru ise hashtag’ler videoların YouTube SEO’suna katkıda bulunuyor mu?

YouTube Creator Academy’e göre, hashtag’ler YouTube SEO’suna katkı sağlayabilir.

Görüntüleyenlerin belirli bir hashtag’i aradıklarında videonuzu bulmalarına yardımcı olmak için video açıklamalarında ilgili hashtag’leri (#) kullanabilirsiniz.

YouTube

Hashtag’ler birkaç şekilde daha fazla izlenme elde edilmesi mümkün;

  • Hashtag’ler, kullancııları aynı hashtag’i kullanan diğer videolardan videonuza yönlendirebilir.
  • Hashtag’ler, YouTube’un video içeriğinizi daha iyi anlamasına yardımcı olduğundan anahtar kelimeden sonuçlarında gösterim şansınızı arttırabilirsiniz.
  • #CNN gibi marka hashtag’i oluşturarak kullanıcıları size özgü içeriklerin bulunduğu hashtage yönlendirerek rakiplerinize yönelme riskini minimize edebilirsiniz.

Tüm bunları uyguladın ama izlenmelerinde herhangi bir gelişme olmuyor mu?

Sadece doğru hashtag kullanımları bile YouTube’da mükemmel bir izlenme elde etmemize imkan sağlayabilir. Bunun yanında başlık, açıklama, etiketler gibi diğer etmenlerle hashtagler desteklendiğinde daha iyi bir sonuç elde etmek mümkün olacaktır.

YouTube, hashtag’lerin tek başına başarılı olamayacağını şu şekilde belirtiyor;

Bu stratejiler, YouTube içerik oluşturucularıyla olan deneyimlerimizden alınan önerilerdir ve başarı sözü veya garantisi vermez.

YouTube

Hashtag’ler, özellikle YouTube Shorts (Kısa Videolar) için keşfedilebilirlik açısından büyük bir fırsat olarak karşımıza çıkıyor.

Tavsiye İçerik: YouTube Shorts (Kısa Videolar) Nedir? Nasıl Kullanılır?

Yeni Hashtag Sayfası Ne Anlama Geliyor?

YouTube Hashtag için yeni arama sonuçları sayfalarından ve YouTube Hashtag’in tam olarak ne olduğundan bahsettikten sonra gelin şimdi de anlamlandırmaya çalışalım.

Bundan bir önceki yazımda TikTok’un kısa videolar trenine YouTube’ın Shorts ile katıldığını kapsamlı bir şekilde anlatmıştım. Burada da Shorts ile benzerlik gösteren çıkarımları yapmamız mümkün.

Özellikle genç jenerasyona yönelik kısa video hamleleri ile insanlara kısa sürede ve kolay yoldan ünlü olabilme imkanın tanınmasıyla beraber buraya olan ilgi giderek artıyor.

Yeni hashtag sayfası ile mobil kullanıma iyiden iyiye yatırım yapıldığını söyleyebilirim. Kişileri platformda daha uzun süre tutabilmek için Hashtag sayfası iyi bir tasarımla karşımıza çıkıyor.

Bu tasarım, görselliğin aslında sosyal medya mecralarında ne denli önemli olduğunu da gözler önüne seriyor.

Şimdi Söz Sırası Sende🎤

  • YouTube Yeni Hashtag Sayfaları ile ilgili yorumlarım ve ipuçlarım bu kadar.
  • Şimdi ise senin fikirlerine, görüşlerine kulak vermek istiyorum:
  • Hashtagler ile daha fazla izlenme elde edebileceğine inanıyor musun?
  • Cevabın evet ise, ilk olarak nerden başlamayı planlıyorsun?
  • Hemen aşağıya bir yorum bırak ve fikirlerinle değer kat. 👇

Etiketlenenler:

,