YouTube ile ilgili yaşanan tüm güncel gelişmeleri ve haberleri “Temmuz: YouTube’da Neler Oluyor?” çatısı altında derlemeye sizler için başlıyorum.

Başarı Kartları

YouTube, YouTube Studio kontrol panelinde görüntülenecek yeni “Başarı Kartları” ile içerik üreticilerinin kanal kilometre taşlarına ulaşmalarını teşvik etmeyi amaçlıyor.


Kanallar belirli seviyelere ulaştığında YouTube Studio’da emoji tabanlı yeni başarı bildirimleri görünüyor olacak.

youtube basari kartlari
YouTube Başarı Kartları

YouTube tarafından yapılan açıklamaya göre:

İçerik üreticileri bu kartları, örneğin aboneler, görüntülemeler ve izlenme süreleri gibi belirli kilometre taşlarını geçtiklerinde görecekler. Bunun amacı, içerik üreticilerini ve onların harika çalışmalarını daha iyi tanımaktır.

YouTube

Başarı Kartları Örnekleri

 • 😎 20 Bin Saat İzlenme Süresi
 • 🎬 25 Bin Saat İzlenme Süresi
 • 👀 500 İzlenme
 • 😄 1,000 İzlenme
 • 🙌 3,000 İzlenme
 • 🍿10 Bin Saat İzlenme Süresi
 • 🏆 300 Abone
 • 🎉 2,000 Abone
 • 👏 3,000 Abone

YouTube’a olan ilginin hayli bir artmasıyla beraber içerik üreticilerini teşvik etmeyi ve hayal kırıklarını önlemeyi amaçlayan YouTube bu başarı kartları ile içerik üreticilerinin ihtiyaçları olan motivasyonu sağlamayı hedefliyor.

“Tam bu yola niye çıktım ki?” derken karşınıza çıkan bir şeyi başarma hissi senin bu yolda ilerlemen için bir ateşleme görevi göreceği kesin!

YouTube, en azından önümüzdeki birkaç ay boyunca başarı kartlarını denmeye devam edecek.

Zaman Damgalı Yorumlar

YouTube, ilk olarak Nisan ayında başlattığı zamanlı yorumlar testini iOS ve Android kullanıcılarının da yararlanabileceği şeklinde genişletiyor.

youtube zamanlanmis yorumlar
YouTube Zamanlanmış Yorumlar

Zamanlı yorumlar, videoda her yorumun atıfta bulunduğu belirli anı belirten bir zaman damgası içeriyor. Buradaki amacın YouTube’un platform etkileşimini ve kişiler arası etkileşimi arttırmayı hedeflediğini söyleyebiliriz. En çok yorumların hangi zaman diliminde yapıldığını görülebilmesine imkan sağlayarak içerik hakkında en çok ne zaman tartışıldığını ya da yorum yapıldığını görülmesine imkan sağlayacak.

İçeriğin en çok hangi anının ilgi çektiğini ya da tartışma yaptığını tespit ederek yeni içerik konusu üretmek açısından harika bir fırsat!

Böylece zamanlanmış yorumlar artık YouTube mobil uygulamasında da kullanıma sunulmuş oluyor.

Liste Dışı Videolar

YouTube, 23 Temmuz itibarıyla, 1 Ocak 2017’den önce yüklenen tüm liste dışı videoların, daha önce listelenmemiş yayınlarda yapılan değişiklik uyarınca ‘Özel’ olarak değiştirileceğini de belirtti.

Videolarınızın liste dışı kalmasını istiyorsanız, bu tarihten önce değişikliği manuel olarak devre dışı bırakmanız gerekiyor.

“Senin İçin Yeni” Keşfedilebilir Konu Başlığı

YouTube, kullanıcıların daha önce izlemedikleri kanallardan içerik keşfetmelerine yardımcı olması için tasarladıkları ve geçmiş görüntüleme davranışlarına dayalı olarak ilgi alanlarıyla uyumlu ‘Senin İçin Yeni’ adlı yeni bir özelliği kullanıma sunuyor.

Bu seçenek ile izleyici etkileşimini en üst düzeye çıkarmayı hedeflemesiyle içerik üreticilerinin hedeflenen gösterim yoluyla yeni kitlelere ulaşmasına da yardımcı olabilir.

Yeni kitlelere ulaşmak için muhteşem bir fırsat!

youtube senin icin yeni mobil
“Senin İçin Yeni” Mobil Görünümü

Yukarıdaki gibi, YouTube mobil uygulamasında kullanıcılar yakında bu yeni ‘Senin İçin Yeni’ konu başlığını, ‘Keşfet’ önerilerinin en üstünde görmeye başlayacak. Tıklandığında kullanıcılar normal önerilerinin dışında kalan ve normal “Keşfet” listelerinin haricinde geçen bir video listesine yönlendirilmiş olacaklar.

Bakalım ne gibi yeni kanalların ve konuların keşfedilmesine olanak sağlayacak?

youtube senin icin yeni masaustu
“Senin İçin Yeni” Masaüstü Görünümü

Fark edilebileceği gibi olağan güncellemelerin dışında hayli bir ilgi çekici ve farklı bir yönelim olarak kalıyor.

YouTube ise bunu şu şekilde açıklıyor:

Keşfet, YouTube’daki izleyicilerin Oyun veya Güzellik gibi belirli sektörlerdeki içerikleri veya dünya çapında trend olan, ancak onlara göre kişiselleştirilmesi gerekmeyen içerikleri keşfetmesine yardımcı olur. Başka bir deyişle, özel ilgi alanlarını hesaba katmaz. Ancak “Senin İçin Yeni” izleyiciye göre kişiselleştirilmiş olması bakımından benzersizdir. Bu nedenle, ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz şeyler ile tipik olarak izleyeceğinizden biraz daha uzakta olan şeyler arasında bir denge kurmaya çalışıyoruz.

YouTube

Bunu “Keşfet”e benzer, ancak daha özel bir yaklaşım açısı olarak her kullanıcı için davranışlarına ve ilgi alanlarına göre yeni kanallar ve içerik üreticileri keşfetmesine olanak sağlaması olarak yorumlayabiliriz.

İzleyiciler için “Senin için Yeni” tamamen yeni kanalları ve niş yani spesifik konuları işleyen kanalların ilgi alanlarını keşfetmelerine ve ideal olarak onları YouTube’da daha da uzun süre tutmalarına yardımcı olmasını sağlayacak.

“Ne izlesem diye düşünüyordun ama bir türlü bir şeyler bulamıyor muydun?” işte cevabı ayağına geldi. 😊

Aramayı hiç düşünmediğiniz harika şeyleri keşfedebilir ancak bu yeni özellik beklendiği gibi sonuçlar vermezse “Ana Sayfa Önerileri”nden bir farkı kalmazsa işte o zaman sorunlar baş göstermeye başlayabilir.

YouTube, konu skalasını mümkün olduğunda genişletmeye çalışıyor.

9 Temmuz itibarıyla “Senin için Yeni” özelliği kullanıma sunulmaya başlıyor.

Google Keşfet’te YouTube Logosu ile Kanal Logosu Test Ediliyor

Şimdiye kadar Google Keşfet’te beliren YouTube video içerikleri yalnızca YouTube logosunu gösteriyordu ancak an itibarıyla YouTube’un logosuyla birlikte Kanal logosunu da göstermeye test olarak başlandı.

google kesfet youtube kanal logosu

Google aramalarının yanında artık YouTube videolarının Google Keşfet’te önerilmeye başlanmasıyla yeni izleyici kitlelerine ulaşmak mümkün olacak.

YouTube logosu haricinde artık kanal logosunun da gösterilmeye başlanmasının test edilmesiyle beraber kanalın marka bilinirliğini arttırma konusunda faydası olacağını düşünülebilir.

Kaynak: Mordy Oberstein

YouTube Shorts Beta Artık Türkiye’de!

YouTube’un CPO’su Neal Mohan, Shorts Beta’nın bu hafta tüm bölgelerdeki kullanıclara açılacağını duyurdu. YouTube Shorts’un Beta sürümü Türkiye dahil dünyada ki tüm ülkere bu haftadan itibaren açılıyor. YouTube’da mobil kullanım ve deneyimlede yeni bir döneme girmiş bulunuyor.

YouTube Shorts’a dair tüm merak edilenler için 👇

YouTube Shorts Rehberi (2021)

Kaynak:

Beklenen Özellik: Hikaye Kartları Raporu

YouTube bugüne kadar hikaye paylaşımları (story) ile ilgili herhangi bir analiz raporu desteği sağlamıyordu.

İçerik üreticilerinin paylaşmış oldukları hikayelerin kanallarına nasıl katkıda bulunduğunu göstermek adına yeni “Hikaye Kartları” özelliğini duyurdu.

youtube story analytics

Hangi Metrikleri Gösteriyor?

Paylaşılan hikaye için;

 • Paylaşım Tarihi
 • İzlenme
 • Beğenme
 • Yorum

ve aktif olan hikayeler için ise;

 • İzlenme
 • Beğenme
 • Yorum
 • Abone Kazanımı

verilerini sağlayacak.

Hikayelerin kanala getirisini ölçmek adına son derece önemli bir özellikte yakında gelmiş olacak.

YouTube’un kısa içeriklere verdiği önemin artmasıyla beraber “Hikayeler” içinde birtakım değişikliklerin öncüsü olabilir.

Otomatik Video Bölümleri

Video içeriğini parçalara bölmeye olanak sağlayan “Video Bölümleri” özelliği YouTube’un yapay zeka özelliği ile beraber bundan sonra otomatik olarak gerçekleştirilebilecek.

Bu özelliği her video için ya da kanal ayarlarından devre dışı bırakabilir ya da aktive edebilirsiniz.

Bu yeni özellik şu an için sadece yeni yüklenen videoları kapsayacak ancak gelecekte eski yüklenen videolarını da kapsayabilir.

Elle zaman damgaları ile konu bölümlerini belirttiğiniz takdirde otomatik video bölümleri özelliğini devre dışı bırakmış olacaksınız.

video bolumler ornek
Video Bölümleri Oluşturma Örneği

Otomatik video bölümlerini video bazında düzenlemek için;

otomatik video bolumler
 • Videoyu Düzenle
 • Daha Fazla Göster
 • Otomatik Vide Bölümleri Tik İşaretini Kaldır ya da Aktive Et

Otomatik bölümlere dair daha fazla bilgi

YouTube video bölümlerine dair merak edilenler için 👇

Video Bölümleri (Chapters) Nedir?

Masaüstü Karanlık Mod Geldi!

Kullanıcıların uzun zamandan beri talep ettiği ve beklediği “Karanlık Mod/Koyu Tema” özelliği sonunda geldi.

karanlik mod

Görünüm ayarları kısmından değiştirebilirsiniz.

YouTube Yorumlarına Çeviri Özelliği

Bundan böyle herhangi bir videonun altındaki yorumlara Google Çeviri özelliği geliyor olacak.

Bu özellik şu an için sadece YouTube masa üstünde geçerli olacak.

İlerleyen dönemlerde çeviri desteğinin mobile de gelmesi bekleniyor.

Yeni Kazanç Kapsı “Süper Teşekkürler”

YouTube, içerik üreticilerinin kazanç kapılarını desteklemek için daha önce “Alkış” özelliği olarak duyurduğu izleyicilerin sevdikleri içerik üreticilerine maddi olarak destek olabilecekleri “Süper Teşekkürler” özelliğini duyurdu.

super tesekkurler

Bu özellik, 68 ülkede masaüstü ve mobil cihazlarda (Android ve iOS) içerik oluşturucular ve izleyiciler tarafından kullanılabilecek.

Türkiye henüz beta test aşama süresinde değil.

YouTube, bu yıl içinde YouTube İş Ortağı Programı’ndaki tüm uygun içerik oluşturucularına “Süper Teşekkürler” özelliğini yaymayı planlıyor.

Kaynak: Super Thanks

Canlı Yayınlarda Anket Özelliği

Artık canlı yayınlarda anketler özelliği tüm kullanıcılar tarafından kullanılabilir olacak.

canli yayin anket

YouTube, içerik üreticilerinin kitlesi ile etkileşimi arttırmasını istediği için anketleri kullanmasını umduğunu, örneğin video oyunu oynamaları sırasında izleyicilerin önemli ve gerçek zamanlı kararlar almasına izin vermesini umduğunu belirtti.

Abonelere Özel Canlı Yayın Sohbeti

Twitch’ten bir özelliği daha alan YouTube “Abonelere Özel Canlı Yayın Sohbeti” ile içerik üreticilerinin kitleleriyle daha yakından iletişim kurmasını ve etkileşimde olmasını desteklemeyi amaçlıyor.

abonelere ozel sohbet

Bu özellik hem canlı yayınlarda hem de Premier’ler için kullanılabilir olacak.

Özelliği aktive etmek ve yönetmek için “Canlı Denetim Odası”nı ziyaret edebilirsiniz.

İnsanların canlı sohbet mesajları gönderebilmeleri için ne kadar süreyle (saat, gün, hafta, ay, yıl) abone olmaları gerektiğini seçebilirsiniz.

Etiketlenenler:

,