Sosyal medya ve dijital pazarlamada akla ilk gelen kavramlardan birisi muhakkak hedef kitle.

Hedef kitle genel anlamı itibarıyla bir mesajın, iletinin ya da pazarlaması yapılacak olan ürünün ulaşması amaçlanan kişi, kitle ya da gruplar topluluğu olarak adlandırılır. Başarılı bir pazarlama çalışmasının dayanak noktası ise hedef kitlenin doğru belirlenmesi ile başlar.

Peki nedir bu hedef kitle? Nasıl belirlenir? Hedef kitleyi belirlerken hangi soruları sormalıyız?

Hedef Kitle Nedir?

Bir iletişim veya pazarlama stratejisindeki ilk adım, hedef kitlenizi tanımlamaktır, böylece mesajınızı buna göre uyarlayabilirsiniz. İşletmeler için bu durum genellikle bir ürün veya hizmetin tipik bir potansiyel alıcısıdır. Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş için ise bir programın potansiyel müşterileri, bir girişim için gönüllüler ya da bir mesajı yaymayı savunanlardır.

Hedef kitle de her şey denge ile ilgili. Eğer herkese ulaşmaya çalışırsanız muhtemelen hiç kimseye hitap edemezsiniz, ancak yalnızca bir avuç insan tüm kriterlerinizi karşılıyorsa hedef kitlenizde gereksiz yere çok ileri gitmişsiniz demektir.

Hedef Kitle Nasıl Belirlenir?

Hedef kitlenizi belirlerken mümkün olduğunca, ürün veya hizmet başına tek bir hedef kitleye grubuna ulaşmaya çalışın. Farklı ürünlerin farklı hedef kitleleri olabileceğini unutmayın.

hedef kitle belirleme
Hedef Kitle Nasıl Belirlenir?

10 Adımda hedef kitlenizi daha iyi belirlemenize yardımcı olmak için gelin beraber aşağıda ki soruları tek tek ele alalım.

Hedef Kitlen de Neyi Hedefliyorsun?

Hedef kitleyi belirlerken dikkat etmemiz gereken noktalardan biri ise hedef kitlenizin nasıl bir aksiyon almasını istediğinizi belirlemekten geçiyor.

 • Ürün veya hizmetinizi satın almak mı?
 • Kuruluşunuza bağış yapmasını mı?
 • Bir etkinlik veya organizasyon için gönüllü olmasını mı?
 • Markanızı farklı kitlelere yayarak bir destekçinizi olmasını mı?

Demografik Yapıda Hedef Kitle

Hedef kitlenin yukarıda ki hangi eylemi ya da eylemleri gerçekleştirmesine karar verdikten sonra sıra hedef kitlenin demografik yapısını belirlemeye geliyor.

hedef kitle demografik yapi
Hedef Kitle Demografik Yapı

Yalnızca ürününüze veya hizmetinize kimin ihtiyacı olduğunu değil, aynı zamanda kimin harekete geçme olasılığının en yüksek olduğunu bulmalısınız. Aşağıda ki faktörleri göz önünde bulundurarak hedef kitleyi belirlemeye bir adım daha yaklaşmış oluyoruz.

 • Yaş Grubu
 • Cinsiyet
 • Konum (yerel, bölgesel, uluslararası vb.)
 • Medeni ve Aile Durumu
 • Gelir Düzeyi
 • Eğitim Seviyesi
 • Meslek

Nasıl Düşünüyorlar?

Hedef kitlenizi yakından tanımanız için nasıl düşündüklerini tahmin edebilmeniz ya da çıkarımlarda bulunabilmeniz pazarlama stratejinizi belirlemenizde yol gösterecektir.

hedef kitle nasil dusunur
Hedef Kitlem Nasıl Düşünür?

Nasıl düşündüklerine dair hangi kavramlara mı bakmalıyız?

 • Kişilik tipleri
 • Tutumları
 • Sahip oldukları değerleri
 • İlgi alanları
 • Hobileri
 • Yaşam tarzları
 • Davranışları

Bunları belirleyerek kişiye özel bir yaklaşım sağlayarak kişi ile aranızda ya da marka arasında özel bir bağ kurabilirsiniz.

Hedef Kitlenin İhtiyaçları Neler?

Hedef kitlenizin ihtiyaçlarının ve hayal kırıklarının nerede olduğunu anlamak, nasıl bir yaklaşım sergilemeniz gerektiği konusunda bir fikir verecektir. Soru-Cevap metodu ile hedef kitlenin akıllarında ki soru işaretlerini giderilebilir. Böylece ürün veya hizmetin değerini onlara ne katacağını aktarabilirsiniz.

Kim kendini etki bırakan bir yerde olma ihtiyacı hissetmez ki?

Hedef Kitlene Yardımcı Oluyor musun?

Fikriniz, ürününüz veya hizmetiniz hedef kitlenize yardımcı oluyor mu?

 • Hangi sorunu ya da sorunları çözer?
 • Hayatlarını, günlük yaşamlarını kolaylaştırıyor mu?
 • Ürünü ya da hizmeti satın almaları için onları ne/neler motive eder?

Hedef Kitlenin Satın Alma Kararına Giden Yolculuğu

Kendimizi müşterinin/hedef kitlenin yerine koymalı “Son adımı atmaları için onları ne etkiler?” sorusunun cevabı aranarak “Önlerine ne gibi engeller çıkar?” ve “Ne gibi zorluklarla karşılaşabilirler?” sorularını da aklımızdan çıkarmamalıyız.

hedef kitle satin alma asamasi
Hedef Kitle Satın Alma Aşaması Kolaylığı Sağlanıyor mu?

Satışa giden yolculukta demo ve e-mail pazarlaması ise başlangıç noktası olması dolayısıyla “bu iki etmen geliştirebilir mi?” sorusunun cevabı da açıklığa kavuşturulmalı.

Benzer Ürünü veya Hizmeti Kullanıyorlar mı?

İnsanların hizmetinize ya da ürününüze aktif bir ilgi gösterip göstermediğini anlamanın bir yolu ise benzer kuruluşların ürünlerine ya da hizmetlerine ne kadar ilgili oldukları incelemekten geçiyor.

Kullanıyorlar ise buradan yeni fırsat olanakları yaratılabilir mi?

Hangi Medya Kanalını Kullanıyorlar?

Okudukları dergileri, izledikleri televizyon ve filmleri, ziyaret ettikleri web sitelerini, sık sık sosyal medya sitelerini hakkında fikir yürütün ve o kanalları takibe alın.

hedef kitle sosyal medya kanallari
Hedef Kitle Hangi Sosyal Medya Kanallarını Kullanır?

Sosyal medya için, en aktif oldukları zamanları ve ne tür içerikle etkileşimde bulunduklarını göz önünde bulundurun.

 • Takipler
 • Tıklamalar
 • Yorumlar
 • Beğeniler
 • Paylaşımlar
 • Bashetmeler (Mention)

Hedef Kitlenize En İyi Şekilde Nasıl Ulaşabilirsiniz?

Bir önceki madde de hedef kitlenizin hangi kanalları kullandığını tespit ettikten sonra sırada ki adım ise kanal türlerinden hangisini kullanırsam en iyi sonuç elde edebilirim sorusuna cevap aramak olacaktır.

Instagram mı? YouTube mu? Geleneksel Pazarlama mı?

Doğru Hedef Kitleyi Seçebildin mi?

Her şeyin denge ile ilgili olduğundan daha önce bahsetmiştim.

hedef kitle secimi dogru mu
Hedef Kitle Seçimi Doğru mu?

Varsayımlarınızı sorgulamalısınız. Ürününüzden veya hizmetinizden gerçekten yararlanacaklar mı? Eğer öyleyse, gerekli parayı veya zamanı harcayacaklar mı? Karar verme süreçlerini neyin etki ettiğini biliyor musunuz yoksa sadece tahmin mi ediyorsunuz? Son olarak ise hedef kitlenize mesajınızla ulaşabilmeniz ne kadar gerçekçi? Siz olsaydınız ürünü veya hizmeti satın alır mıydınız?

YouTube Özelinde Hedef Kitle Belirleme

Hedef kitlenin ne olduğundan ve hangi sorulara cevap aranması gerektiğinden bahsettikten sonra YouTube özelinde hangi istatistikleri göz önünde bulundurmalıyız? Gelin bu soruların cevaplarını arayalım.

 • YouTube Studio‘ya giriş yapın.
 • Analytics bölmesine ilerleyin.
 • Kitle sekmesine tıklayın.

Bu kitle panelinde izleyicilerinizin büyük kısmının nerede yaşadığını, hangi dilleri konuştuğunu, hangi yaş gruplarında olduğunu ve içeriklerinizin en çok hangi cinsiyet tarafından izlendiğini görebilirsiniz.

Tabii ki bununla sınırlı kalmıyoruz.

youtube hedef kitle aktiflik durumu
YouTube İzleyici Aktiflik Durumu

Bu rapor sayesinde son 28 gün içerisinde izleyicilerinizin hangi zaman dilimlerinde aktif olduklarını görebilirsiniz. Story, topluluk, video, Shorts ve premiere paylaşımlarınızı stratejik olarak planlayabilirsiniz. Ayrıca bu rapor hedef kitlenizin ne zaman online olduklarını da tespit etmenize yardımcı oluyor.

En koyu mor izleyicilerin en yoğun oldukları zaman dilimine tekabül ediyor.

youtube hedef kitle yas ve cinsiyet
YouTube Yaş ve Cinsiyet Dağılımı

Yaş ve cinsiyet raporu, izlenme sürenize en çok katkıda bulunan yaş aralıklarını ve kitlenizin cinsiyet dağılımını gösterir. Hedef kitlenizin yaş ve cinsiyet dağlımlarının farkında olmak içerik planlamasında ve reklam hedeflemelerinde büyük katkı sağlayacaktır.

youtube hedef kitle diger kanallar
YouTube Diğer İzlenen Kanallar

Bu rapor, izleyicilerinizin son 28 gün içinde sizin kanalınız dışında düzenli olarak hangi kanalları izlediğini gösterir. İzleyicilerinizin ilgi duyduğu kanalları öğrenmenin yanı sıra ortak çalışma fırsatlarını keşfetmek için bu rapordan yararlanabilirsiniz.

youtube hedef kitle diger videolar
YouTube İzlenen Diğer Videolar

Bu rapor, son 7 günde izleyicilerinizin kanalınızdakiler dışında hangi videoları izlediğini gösterir. Yeni videolarınız için konu, başlık ve küçük resim fikirleri bulmanın yanı sıra iş birliği fırsatlarını keşfetmek için bu rapordan yararlanabilirsiniz. Hedef kitlenizin ilgi alanlarını keşfetmeyi kolaylaştıran bir rapor daha.

YouTube’ta hedef kitlenizi daha iyi tanımak istiyorsanız bu içeriğe muhakkak göz atın:

Kitlenizi tanımaya başlama

Başka Hangi Platformları Kullanabilirim?

Bir önceki başlıkta YouTube özelinde hedef kitlenin belirlemesine yardımcı olabilecek istatistikleri belirttikten sonra akıllara gelebilecek bir başka soru ise diğer hangi mecraların istatistiklerine göz atmalı olmalı.

Son olarak ise bu platformda edineceğiniz veriler ile Google Data Studio üzerinde toplu bir rapor oluşturarak daha geniş bir çerçeveden hedef kitlenize bakmanızı sağlayacaktır.

Hedef Kitle Yanlış Belirlenirse Ne Olur?

Hedef kitlenin yanlış belirlemesi durumunda pazarlamaya ayrılan bütçede ki finansal yatırımı iyi değerlendirememiş ve hatta boşa harcamış olursunuz. Ürününüzü ya da hizmetinizi doğru kişilere ulaştıramayacağınızdan zaman ve iş gücünü de verimsiz kullanmış olursunuz. Yıl sonu marka ve pazarlama hedef kriterlerinize ise ulaşmanız imkansız hale gelir.

Şimdi Söz Sırası Sende🎤

 • Hedef Kitle ile ilgili yorumlarım ve ipuçlarım bu kadar.
 • Şimdi ise senin fikirlerine, görüşlerine kulak vermek istiyorum:
 • İlk olarak hangi hedef kitle belirleme sorusundan başlayacaksın?
 • Hedef kitlene ulaşmak için en doğru platform sence hangisi?
 • Hemen aşağıya bir yorum bırak ve fikirlerinle değer kat. 👇

Etiketlenenler:

,