Yaşam boyu öğrenme prensibini herkesin edinmesi gereken etmenlerden biri olması gerektiğine katılıyor ve destekliyorum. Nitekim sadece üniversitede öğrendiklerimizin iş hayatında fazla geçerliliği olmadığını düşünürsek kendimizi sürekli güncel tutmalı ve geliştirmeliyiz. Özellikle de saat başı gelişmelerin yaşandığı şu yüz yılda!

Peki nedir bu yaşam boyu öğrenme ve neden önemli?

Yaşam Boyu Öğrenme

Yaşam boyu öğrenme; bireyin yaşamı boyunca bilgisini, yeteneklerini ve yeterliliklerini bireysel veya toplu olarak geliştirmeyi amaçlayan tüm etkinlikler olarak tanımlanmıştır.

Wikipedia

Yaşam boyu öğrenmenin bilince olmak ilk adımı atmak açısından oldukça mühim ancak bu tek başına yeterli değil. Birtakım gerekliliklere ve donanımlara da ihtiyacımız olacak.

Yaşam Boyu Öğrenme Gereksinimleri

Yaşam boyu öğrenme gereksinimlerinden belki de en önemlilerinden bir tanesi ise motivasyon.

Motivasyon adeta bizim ateşleyici etmenimiz olacak. İçsel motivasyonumuz bizi yapmak istediğimiz şeylerle ilgili doyum almamızı sağlayacak olması ve doğal bir şekilde gerçekleşmesi.

İçsel motivasyona örnek gibi örnek:

icsel motivasyon ornegi
Hamburgerrr

Bir diğeri ise dışsal motivasyon etmeni bu daha çok yapmamız gereken şeyler ya da yapmak zorunda olduğumuz sorumluluklar neticesinde kazanım elde etmek ya da ödül kazanmak.

Derse Katılım Motivasyonu

Ergün Hoca’nın sorusuna cevaben derse katılım motivasyonum derste anlatılan bilgilerin çoğunluğunu bildiğim ve kolaylıkla yüksek notla geçebileceğim bir ders olmasıydı.

Bu kadar eğlenceli ve uygulamalı olmasını bekliyor muydum? Hayır!

Ama değdi mi? EVET!

Diğer gereksinimleri bir liste altında toplayacak olursam;

  • Elde Etme Kazanımı
  • Hareket Geçebilme
  • Sorgulamak
  • Yansıtmak
  • Problem Çözme
  • Eleştirel Düşünme
  • Öz Düzenlilik
  • Öğrenmeyi Öğrenme

Kendi deneyimlerim ile açıklamam gerekir ise bu maddeleri şu şekilde bir hikaye anlatabilirim.

Kazanım elde edebilmek için duvara toslamak gerekiyor bir nevi insanın dili yanmadan akıllanmıyor. İngilizce konuşmaya çalışırken yaptığım 5 sene önceki hatalar beni bugünkü ileri seviyeye taşımıştır.

Tabii ki, bu edinilen bilgileri anlayabilmeli, yorumlayabilmeli ve bir bağlama oturtarak bu bilgi ve birikimler bana neler katacak, öğretecek gibi sorularının da muhakemesini de yapmak gerekiyor.

Bugün neredeyse kendi alanım YouTube Stratejisi üzerine hiçbir Türkçe kaynaktan faydalanmadığımı söyleyebilirim. Bilgiye daha hızlı ulaşmamı sağlıyor ve güncel kalmamı sağlıyor.

Hareket geçmekte gerekiyor ki uygulama aşamasına geçebilelim ve tecrübe edinelim. Misal ben YouTube ve Dijital Medya gelişmelerine dair bir Instagram sayfası ve blog web sitesi projesi başlattım.

Edindiğim bilgileri sorgulamazsam yerimde saymış olurum o yüzden kendimi sürekli test ediyorum. Farklı bakış açılarına önem veriyorum. Bilgi birikimimi ise ücretsiz ipuçları eşliğinde insanlarla paylaşarak yansıtmayı sağlamış oluyorum. Dijital’in olmazsa olmazı kişiselleştirme çerçevesine bağlı kalmak şartıyla tabii ki. 🙂

Yol boyunca karşılaştığım sorunlar ile başa çıkabilmek için ise problem çözme becerisine ihtiyaç duyuyorum. Sorunu ana nedenine inebilmeli ve bunlara alternatif çözüm yolları oluşturabilmeli ve sıkı çalışma anlarında bunları önceliklendirilebilecek seviyede olmalıyım ki rakiplerimden bir adım daha öne çıkabilmeliyim.

Kendimi yormayacak ve kendimden şüphe etmemi sağlamayacak şekilde öz benliğim ile uyumlu ulaşılabilir hedefler koymalıyım ki zamanımı iyi yönetebileyim ve bir plan çerçevesinde ilerleyebileyim.

Her daim eleştirel düşünebilmeli, sorgulamalı ve öğrenmeyi öğrenmeye her daim açık olmalıyım ki bir sonraki Arda sürümüne yükselebileyim.